sw.bartlomiej

Jesteś tutaj: HomePatron

Św.Bartłomiej - zarys biograficzny

św Bartlomiej Św. Bartłomiej był apostołem Jezusa. W Ewangelii występuje pod imieniem Natanael. Był wiernym towarzyszem Jezusa przez całe życie i naocznym świadkiem męk, ran, śmierci i zmartwychwstania Jego. Tradycja starochrześcijańska podaje, że po zesłaniu Ducha Świętego, Bartłomiej udał się do Indii. Według podań, Apostoł miał tam przynieść Ewangelię według św. Mateusza w języku aramejskim i szerzyć naukę Chrystusa. Pan popierał jego działania, czynienie cudów i uzdrawianie chorych.

Inni pisarze starochrześcijańscy twierdzą, że Bartłomiej działał także w Arabii Saudyjskiej, Etiopii, Persji, Mezopotamii oraz Armenii. W Armenii miał pozyskać dla wiary królewskiego brata Polimpiusza wraz z całą rodziną, za co rozgniewany król Astyages nakazał uwięzić Bartłomieja i poddać torturom, by zmusić go do wyrzeczenia się nauki Chrystusa. Kiedy to nie pomogło, polecił go ukrzyżować, a następnie ściąć mieczem. Od VII wieku utarła się tradycja że przed samą śmiercią żywcem zdarto z niego skórę. Śmierć męczeńską poniósł około 70 roku. Zachowały się pisma apokryficzne o św. Bartłomieju: ''Ewangelia Bartłomieja'', "Apokalapsa Bartłomieja" we fragmentach, a także ''Męka Bartłomieja Apostoła''.

Chrześcijanie pogrzebali ciało Męczennika z wielką czcią w Albanopolis. Zaraz też, Bartłomiej zaczął odbierać cześć jako męczennik za wiarę Chrystusową. Dlatego, jego relikwie starano się zachować przed zniszczeniem. Około 400 r., bp Maruta przeniósł ciało św. Bartłomieja do Majafarquim a potem złożono je w Dare w Mezopotamii (dzisiejszy Irak). Na początku VI wieku znajdowały się już w Anastazjopolis, a w 580 r. chroniąc je przed Arabami przewieziono najpierw na Wyspy Liparyjskie, a w 838 r. Do Benewentu we Włoszech, gdzie spoczywają dotąd. W 729 r. zbudowano tam ku czci św. Bartłomieja wspaniałą katedrę i pod mensą głównego ołtarza umieszczono święte relikwie Apostoła. Część relikwii już w 1000 r. umieścił cesarz Otton III w ufundowanym kościele pod wezwaniem św. Bartłomieja na wyspie Tyberyjskiej, w sarkofagu głównego ołtarza.
TO SIĘ WYDARZYŁO:
22-06-2018
Budowa chodnika wokół kościoła ZAKOŃCZONA

{loadposition moja19}

Czytaj dalej...
04-03-2018
Bieszczady 30.04.2018r. - AKTUALIZACJA PROGRAMU

{loadposition moja14}

Czytaj dalej...
04-12-2017
PLAN KOLĘDY 2017

{loadposition moja16}

Czytaj dalej...
12-11-2017
Pamiętamy o Tych co odeszli
Pamiętamy o Tych co odeszli

W dniu pierwszego listopada uczniowie Szkoły Podstawowej w Żdżarach wraz z księdzem proboszczem Adamem Sośnickim zaprosili mieszkańców Żdżar, Wiewiórki i przebywających na terenie miejscowości gości na ,,Zaduszki Poetyckie”. Zgromadzeni w kaplicy cmentarnej mogli wysłuchać nostalgicznych pieśni oraz wierszy przypominających o tych, których kochaliśmy, a którzy są już po drugiej stronie. Podczas występu utożsamialiśmy się ze słowami księdza Twardowskiego ,,Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą”. Te mądre i prawdziwe słowa niech przypominają nam o miłości i oddaniu tu na ziemi, bo może się zdarzyć tak, że będzie za późno na ważne w życiu słowa ,,kocham cię''. Pamiętaj ! ...

Czytaj dalej...
17-07-2017
FORUM MŁODZIEŻOWE W KOSTOWIE - WARTO TAM BYĆ!!!
FORUM MŁODZIEŻOWE W KOSTOWIE - WARTO TAM BYĆ!!!

15-20 sierpnia 2017 r. Kostów. Przyjeżdżajcie na godz. 17. Proszę zabrać ze sobą namiot. Chodzi o spotkanie młodych. Zauważyłem, że wiele potraficie, tylko czasem trzeba Wam pomóc. Spędzimy razem kilka dni, poznamy się. Szykuję dla Was różne formy aktywności: teatr, taniec, muzyka, film, prace ręczne. Zainteresowanych proszę o wcześniejszy kontakt. Osoby, które nie mogą być na całości zapraszam od piątku wieczora. Spotkanie kończymy w niedzielę po południu.Koszt: 100 zł za pobyt od 15 do 20 sierpnia, zapraszamy młodzież po I klasie gimnazjum wzwyż. Ks. Darek Brylaktel: 691 842 812e-mail: parafiakostow@gmail.com

Czytaj dalej...
DO GÓRY