sw.bartlomiej

Jesteś tutaj: HomeZarys historyczny

Parafia-zarys historyczny

Pamiętamy Początki pierwszej parafii w Żdżarach sięgają co najmniej XIV wieku. Jednakże częste zarazy i najazdy książąt śląskich (1452 r., 1457 r.) pustoszyły ziemie nad Prosną i spowodawały zniszczenie kościoła w Żdżarach. Już w roku 1463 proboszcz z Wójcina domaga się dziesięciny ze Żdżar, co wskazuje na przynależność tej wsi do parafii wójcinskiej. Proboszcz co trzecią niedzielę odprawiał nabożeństwo w Żdżarach. W 1522 r. arcybiskup Jan Łaski zaznaczył, że wieś na mocy połączenia należy do parafii Wójcin i ma zrujnowaną kaplicę pod wezwaniem Św. Bartłomieja, a jako uposażenie proboszcz z Wójcina posiada plac pusty z ogrodami i dwa łany ziemi uprawnej. Jak podaje historia z każdego łanu osiadłego pleban otrzymuje po miarze żyta i owsa, a od zagrodników i chałupników - po 1 groszu.Wino i wosk do kościoła stara się rada parafialna. Parafianie zapewniają również kwaterę i utrzymanie dla kościelnego.

Z upływem czasu kościół filialny w Żdżarach ulega zniszczeniu. W protokóle wizytacji z 1720 r. wspomniano o jednym ołtarzu, a dwa inne i sprzęty kościelne przeniesiono do Wójcina. Ostatecznie w połowie XVIII wieku kościół w Żdżarach zostaje rozebrany.Mieszkańcy postanawili wybudować nową świątynię. Był to czas długoletnich przygotowań i gromadzenia materiału - by w 1768r. wystawić kościół, który przetrwał różne zawieruchy dziejowe i funkcjonuje do dziś. W XVIII wieku posiadał trzy ołtarze: Św. Bartłomieja, Matki Boskiej i Św. Anny. Zakrystię usytuowano za ołtarzem, był chór i ogrodzony cmentarz przykościelny. Mieszkańcy oddawali proboszczowi dziesięcinę: rolnicy - po 3 wiertele żyta i owsa, półrolnicy - po 1 - wiertela żyta i owsa, zagrodnicy - po 15 groszy, a dwaj sołtysi - 8 wierteli żyta i owsa.

Na dobra proboszczowskie składały się: łąki i 2 łany ziemi uprawnej, które dzierżawili czterej rolnicy. W 1810 r. naprawiono gontowy dach kościoła i wówczas pojawia się informacje o braku dzwonnicy (powstanie dopiero w 1911 r.), ale dwa dzwony umieszczono pod dachem, przy facjacie kościoła. Do połowy XIX wieku plebania i zabudowania gospodarcze ulegają zniszczeniu. Na tym placu - w 1847 r. - stanęło 9 chłopskich chałup z zabudowaniami (stąd późniejsza nazwa części wsi: początkowo Podksiędzówka, dziś Podksiężówka). Pole przynależne do proboszcza podzielono i wydzierżawiono (do dziś są używane nazwy tych działów: Grabie, Na Sikorku, Pod Bukowiną, Rzepisko i Suchojadły).Żdżary na początku XIX wieku (1806 r.) liczyły 400 mieszkańców, a Wiewiórka - 93; w 1827 r. Żdżary zamieszkuje 493 mieszkańców w 62 domach; w 1894 r. - 905 mieszkańców w 83 domach, w tym jest osada leśna, karczemna i folwark.
TO SIĘ WYDARZYŁO:
22-06-2018
Budowa chodnika wokół kościoła ZAKOŃCZONA

{loadposition moja19}

Czytaj dalej...
04-03-2018
Bieszczady 30.04.2018r. - AKTUALIZACJA PROGRAMU

{loadposition moja14}

Czytaj dalej...
04-12-2017
PLAN KOLĘDY 2017

{loadposition moja16}

Czytaj dalej...
12-11-2017
Pamiętamy o Tych co odeszli
Pamiętamy o Tych co odeszli

W dniu pierwszego listopada uczniowie Szkoły Podstawowej w Żdżarach wraz z księdzem proboszczem Adamem Sośnickim zaprosili mieszkańców Żdżar, Wiewiórki i przebywających na terenie miejscowości gości na ,,Zaduszki Poetyckie”. Zgromadzeni w kaplicy cmentarnej mogli wysłuchać nostalgicznych pieśni oraz wierszy przypominających o tych, których kochaliśmy, a którzy są już po drugiej stronie. Podczas występu utożsamialiśmy się ze słowami księdza Twardowskiego ,,Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą”. Te mądre i prawdziwe słowa niech przypominają nam o miłości i oddaniu tu na ziemi, bo może się zdarzyć tak, że będzie za późno na ważne w życiu słowa ,,kocham cię''. Pamiętaj ! ...

Czytaj dalej...
17-07-2017
FORUM MŁODZIEŻOWE W KOSTOWIE - WARTO TAM BYĆ!!!
FORUM MŁODZIEŻOWE W KOSTOWIE - WARTO TAM BYĆ!!!

15-20 sierpnia 2017 r. Kostów. Przyjeżdżajcie na godz. 17. Proszę zabrać ze sobą namiot. Chodzi o spotkanie młodych. Zauważyłem, że wiele potraficie, tylko czasem trzeba Wam pomóc. Spędzimy razem kilka dni, poznamy się. Szykuję dla Was różne formy aktywności: teatr, taniec, muzyka, film, prace ręczne. Zainteresowanych proszę o wcześniejszy kontakt. Osoby, które nie mogą być na całości zapraszam od piątku wieczora. Spotkanie kończymy w niedzielę po południu.Koszt: 100 zł za pobyt od 15 do 20 sierpnia, zapraszamy młodzież po I klasie gimnazjum wzwyż. Ks. Darek Brylaktel: 691 842 812e-mail: parafiakostow@gmail.com

Czytaj dalej...
DO GÓRY